SEO-kosten

Wat kost een SEO-specialist in 2026? Eerlijk overzicht van tarieven

Kort antwoord: een freelance SEO-specialist kost in 2026 meestal €60 tot €100 per uur, een SEO-bureau voor het MKB €85 tot €135 per uur. Voor doorlopende SEO betaal je bij een freelancer €500 tot €2.500 per maand en bij een MKB-bureau €1.500 tot €3.500 per maand. Een eenmalige technische SEO-audit kost €500 tot €2.500. Dit zijn de bedragen die Nederlandse aanbieders zelf publiceren, exclusief btw. De bronnen staan onderaan.

Ik ben zelf freelance SEO-specialist in Noord-Brabant, dus verderop lees je ook wat ik reken. Eerst de markt, want die zegt meer dan de prijs van één aanbieder.

Wat kost een SEO-specialist per uur en per maand?

De prijs hangt vooral af van wie je inhuurt. Een freelancer heeft geen kantoor, accountmanagers of salesteam om terug te verdienen. Een bureau heeft meer mensen en dus meer capaciteit. Dat zie je terug in de tarieven:

Type aanbiederUurtariefPer maand
Freelance SEO-specialist€60 tot €100€500 tot €2.500
SEO-bureau voor het MKB€85 tot €135€1.500 tot €3.500
Groot bureau (enterprise)€120 tot €200€3.500 tot €10.000 of meer

Bron: Searchlab, SEO Capital en Next Win, geraadpleegd op 20 oktober 2026. Bedragen exclusief btw. Niet elke bron komt precies hetzelfde uit: Opklopper noemt €75 tot €110 per uur voor freelancers, Hendriks Digital €60 tot €125.

Uurtarief naar ervaring

Ervaring maakt een groot verschil in wat iemand vraagt. ZZP Netto Check rekent met deze tarieven voor zelfstandige SEO-specialisten:

NiveauErvaringUurtarief
Junior0 tot 2 jaar€49 tot €60
Medior3 tot 6 jaar€60 tot €77
Senior7 jaar of meer€77 tot €95

Bron: ZZP Netto Check, geraadpleegd op 20 oktober 2026.

Voor Noord-Brabant noemt ZZP Netto Check €70 per uur als gemiddelde. Next Win hanteert ruimere marges, van €50 tot €90 voor een junior tot €110 tot €200 voor een senior. Welke marge je ook aanhoudt: vraag altijd hoeveel jaar iemand het vak doet en vraag om voorbeelden van eerder werk.

Wat kost SEO per maand?

Hoeveel maandbudget je nodig hebt, hangt vooral af van je website en je markt. Next Win geeft deze indeling:

Type websiteMaandbudget
Klein of lokaal€300 tot €1.000
MKB-website€1.000 tot €2.000
Webshop of landelijk€2.000 tot €5.000 of meer
Groot of zeer competitief€5.000 tot €10.000 of meer

Bron: Next Win, geraadpleegd op 20 oktober 2026.

Een lokale dienstverlener die in de eigen regio gevonden wil worden, zit dus meestal aan de onderkant. Wil je landelijk bovenaan staan op een woord als “webshop laten maken”, dan concurreer je met bureaus die tien jaar voorsprong hebben. Daar hoort een veel groter budget bij.

Wat kosten losse SEO-klussen?

Niet iedereen wil een maandcontract. Voor afgebakende klussen noemen Searchlab en SEO Capital deze prijzen:

KlusPrijsindicatie
Technische SEO-audit€500 tot €2.500
Zoekwoordenonderzoek€400 tot €1.500
Contentstrategie€1.000 tot €3.000
Linkbuildingcampagne€1.000 tot €4.000
On-page optimalisatie€100 tot €300 per pagina
Verhuizing naar een nieuw domein, met SEO-begeleiding€1.500 tot €5.000

Bron: Searchlab en SEO Capital, geraadpleegd op 20 oktober 2026.

Een basisaudit van een website met 20 tot 50 pagina’s kost volgens Searchlab meestal €500 tot €800.

Wat krijg je voor je budget?

Reken een maandbedrag altijd terug naar uren. Bij een uurtarief van €75 koop je voor €750 per maand ongeveer 10 uur werk. Next Win maakt het concreet:

Budget per maandUrenWat er ongeveer gebeurt
€500 tot €1.0004 tot 8Een paar technische verbeteringen of één artikel, plus een korte rapportage
€1.000 tot €2.50012 tot 24Techniek, 2 of 3 artikelen, wat linkbuilding en een maandrapport
€2.500 tot €5.00024 tot 40Strategie, vaste contentproductie, structurele linkbuilding en PR

Bron: Next Win, geraadpleegd op 20 oktober 2026.

Krijg je elke maand alleen een rapport met grafieken, terwijl er aan je website niets verandert? Vraag dan welke pagina’s er zijn aangepast en wat dat heeft opgeleverd.

Wat ik zelf reken

Ik werk als freelancer vanuit Boekel, voor mkb-bedrijven en starters in de regio, onder meer in Uden en omgeving. Je werkt direct met mij. Dit zijn mijn tarieven:

DienstPrijs
SEO-auditGratis en vrijblijvend
WordPress-website met SEO-basisVanaf €500 eenmalig, plus €30 per maand onderhoud
SEO- en GEO-onderhoudVanaf €80 per maand
Losse urenVanaf €35 per uur

Alle bedragen exclusief btw.

Mijn uurtarief ligt onder het gemiddelde voor Noord-Brabant. Dat is een bewuste keuze: ik wil dat SEO ook haalbaar is voor een bedrijf dat net begint. Grotere SEO- en GEO-trajecten spreken we in overleg af. Je weet vooraf wat je krijgt, zodat je achteraf niet voor verrassingen staat. Wil je eerst een sterke basis leggen? Kijk dan naar de SEO Kickstart.

Wat verandert AI aan je SEO-budget?

Sinds het voorjaar van 2025 staat er in Nederland vaak een AI-overzicht boven de zoekresultaten, en sinds oktober 2025 heeft Google ook een AI-modus. Veel mensen stellen hun vraag daarnaast direct aan ChatGPT. Wat betekent dat voor wat je uitgeeft?

  • Voor de basis heb je geen apart budget nodig. Google schrijft zelf dat er geen extra eisen of speciale optimalisaties nodig zijn om in AI-overzichten en AI-modus te verschijnen. Goede SEO blijft de basis.
  • Buiten je eigen website genoemd worden kost wel extra tijd. In een onderzoek van Ahrefs onder 75.000 merken hing zichtbaarheid in AI-antwoorden sterker samen met vermeldingen op andere sites dan met backlinks.
  • Geciteerd worden is belangrijker geworden. Staat er een AI-overzicht boven de resultaten, dan krijgen geciteerde websites volgens Seer Interactive ruim twee keer zoveel klikken als websites die niet geciteerd worden.
  • Pas op met losse GEO-pakketten. Krijg je vooral een llms.txt-bestand aangeboden? Ahrefs zag dat 97% van die bestanden nooit door een AI-crawler wordt opgevraagd.

Meer over hoe zoekmachines en AI samenwerken lees je in Hoe werkt Google?

Wat kost GEO?

GEO, ook wel AI-vindbaarheid, is het werk om genoemd te worden in de antwoorden van ChatGPT, Gemini, Perplexity en de AI-overzichten in Google. Steeds meer bureaus verkopen het als apart pakket. Dit zijn de prijzen die Nederlandse aanbieders zelf publiceren:

Wat je krijgtPrijs
Alleen een maandelijkse meting: hoe vaak noemt AI je bij een vaste set vragen€99 tot €149 per maand
Eenmalige scan met verbeterpunten, zonder uitvoering€295
Eenmalige verbeterslag op je site€695 tot €1.495
Doorlopend werk: meten plus content of PR€695 tot €997 per maand, soms plus opstartkosten
Volledige uitvoering, los of samen met SEO€1.500 tot €5.000 per maand, soms plus opstartkosten

Bron: de prijspagina’s van Citeerbaar, OpsCode en Searchlab, geraadpleegd op 20 oktober 2026. Bedragen exclusief btw.

Wat opvalt: alleen meten kost al €99 tot €149 per maand. Daarmee weet je hoe vaak je genoemd wordt, en het verbeteren doe je dan zelf. Bij mij zit GEO in het SEO- en GEO-onderhoud, vanaf €80 per maand, en daarin werk ik ook aan je site. Wat ik precies doe, lees je bij AI-vindbaarheid (GEO).

Let bij elke GEO-aanbieder op drie dingen:

  • Welke vragen worden er gemeten? Een handvol vaste vragen zegt weinig als jouw klanten iets anders vragen.
  • Wat verandert er aan je site? Van een rapport alleen word je niet vindbaarder.
  • Wordt er iets gegarandeerd? Niemand bepaalt wat een AI antwoordt. Een garantie op vermeldingen is een rode vlag.

Freelancer of bureau?

FreelancerBureau
Uurtarief€60 tot €100€85 tot €135
ContactDirect met degene die het werk doetVaak via een accountmanager
CapaciteitEén persoonMeerdere specialisten
Bij ziekte of vakantieWerk ligt even stilEen collega neemt het over
Past bijLokale en kleinere websitesWebshops, landelijke en complexe websites

Een freelancer is meestal de logische keuze voor een kleinere of lokale website met een budget tot ongeveer €2.500 per maand. Heb je een grote webshop of wil je landelijk concurreren, dan heb je al snel meer capaciteit nodig dan één persoon heeft. Twijfel je of je het beter zelf kunt doen? Lees dan SEO zelf doen of uitbesteden.

Is SEO het geld waard? Een rekenvoorbeeld

Een verzonnen voorbeeld, om de rekensom te laten zien. Stel: je bent installateur in Eindhoven en een klant levert gemiddeld €800 op. Je besteedt €500 per maand aan SEO. Na een aantal maanden krijg je via je website 15 extra aanvragen per maand, en daarvan haal je er 5 binnen. Dat is €4.000 extra omzet per maand, tegenover €500 kosten.

Of die som voor jou klopt, hangt af van drie dingen: zoeken mensen in jouw regio naar wat je doet, hoeveel houd je over aan een klant, en kun je 6 tot 12 maanden wachten op resultaat?

Wanneer SEO weinig oplevert

  • Je product of dienst wordt nauwelijks gezocht.
  • Je hebt binnen een maand klanten nodig. Dan is adverteren sneller.
  • Een klant levert te weinig op om de kosten terug te verdienen.

Waar je op let voordat je tekent

  • Een garantie op positie 1. Niemand bepaalt de volgorde in Google.
  • Links per honderd tegelijk. Gekochte links in bulk kunnen je een straf van Google opleveren.
  • Een contract van een jaar zonder tussentijdse opzegging.
  • Rapportages met alleen vertoningen. Vraag naar klikken, aanvragen en welke pagina’s zijn verbeterd.
  • Een GEO-pakket dat vooral uit een llms.txt-bestand bestaat.
  • Geen overzicht van wat er per maand aan je website is gedaan.

Veelgestelde vragen

Een freelance SEO-specialist rekent in 2026 meestal €60 tot €100 per uur, een SEO-bureau voor het MKB €85 tot €135 per uur, exclusief btw. Starters zitten rond €49 tot €60 per uur, specialisten met zeven jaar of meer ervaring rond €77 tot €95.

Voor een kleine of lokale website betaal je meestal €300 tot €1.000 per maand. Voor een MKB-website €1.000 tot €2.000, en voor een webshop of landelijke website €2.000 tot €5.000 of meer. Een freelancer zit doorgaans tussen €500 en €2.500 per maand, een MKB-bureau tussen €1.500 en €3.500.

Een technische SEO-audit kost bij de meeste aanbieders €500 tot €2.500. Een basisaudit van een website met 20 tot 50 pagina’s kost vaak €500 tot €800. Bij Van Kessel Digital is de eerste SEO-audit gratis.

Meestal wel. Freelancers rekenen gemiddeld €60 tot €100 per uur, MKB-bureaus €85 tot €135. Een bureau heeft wel meer capaciteit en meerdere specialisten. Een freelancer past vooral bij kleinere en lokale websites met een budget tot ongeveer €2.500 per maand.

Voor de basis niet. Google schrijft dat er geen extra eisen of speciale optimalisaties nodig zijn om in AI-overzichten en AI-modus te verschijnen. Wel kost het extra tijd om buiten je eigen website genoemd te worden, want vermeldingen op andere sites hangen sterk samen met zichtbaarheid in AI-antwoorden.

Nederlandse aanbieders die hun prijzen publiceren, vragen €99 tot €149 per maand voor alleen een maandelijkse meting. Een eenmalige scan kost rond €300, doorlopend werk €695 per maand of meer en volledige uitvoering €1.500 tot €5.000 per maand, exclusief btw. Bij Van Kessel Digital zit GEO in het SEO- en GEO-onderhoud, vanaf €80 per maand.

De eerste meetbare resultaten zie je meestal na 4 tot 6 maanden. Goede posities op zoekwoorden met veel concurrentie kosten 6 tot 12 maanden. Voor lokale zoekopdrachten met weinig concurrentie kan het sneller gaan.

Bronnen

Alle bedragen op deze pagina zijn exclusief btw en komen van deze pagina’s, geraadpleegd op 20 oktober 2026:

Wil je weten wat SEO jouw bedrijf oplevert?

Vraag een gratis SEO-audit aan. Ik kijk naar je website en vertel je eerlijk of SEO zinvol is voor jouw situatie, en wat een realistisch startpunt is.

Vraag gratis SEO-audit aan →

Vergelijkbare berichten